Historia Afryki
Mapa Afryki
 • Kultura
  Obyczaje
  Sahara
   
       

  Nigeria

  Ustrój polityczny
  Nigeria to republika federalna. Głową państwa jest prezydent Olusegun Obasanjo. Prezydent jest zarazem szefem rządu.

  Stany
  Główny artykuł: Stany Nigerii

  Nigeria jest podzielona na 36 stanów i 1 terytorium

  Geografia
  Nigeria jest położona nad Zatoką Gwinejską, gdzie znajduje się płaska i w niektórych miejscach bagnista nizina, w dużej części utworzona przez deltę Nigru. Wybrzeże typu lagunowego.

  Centralna część Nigerii to pagórkowate wzniesienia i płaskowyże (Joruba, Udi, Oban). Północ kraju to jałowe niziny.

  Roślinność w Nigerii można podzielić na dwie strefy. Najbardziej na południu występują nierzadko lasy i tereny leśne (wilgotne lasy równikowe). Spowodowane jest to obfitymi deszczami wywołanymi przez obecność Oceanu Atlantyckiego na południowym zachodzie. Owa pora deszczowa trwa od czerwca do września. Co za tym idzie, w porze suchej klimat staje się suchy i pojawia się roślinność sawanny. Północna część kraju to jałowa kraina. Widoczny jest silny wpływ Sahary. Na wybrzeżu występują namorzyny.

  Nigeria podzielona jest na trzy części przez rzeki Niger i Benue, które płyną kolejno z kierunków północno-zachodniego i wschodniego. Obie rzeki łączą się pod nową stolicą Abudżą i deltą Nigru wpadają do morza.

  Główne i zarazem największe miasta są położone na południu kraju.

  Miasta
  Główne miasta Nigerii to:

  Abudża
  Abeokuta
  Badagri
  Benin
  Enugu
  Ibadan
  Ife
  Ilorin
  Jos
  Kano
  Kadsuna
  Katsina
  Lagos
  Makurdi
  Maiduguri
  Onitsha
  Oshogbo
  Oyo
  Port Harcourt
  Sokoto
  Warri
  Yola
  Zaria

  Gospodarka
  Podstawowe informacje o ekonomii i odsyłacz do artykułu o ekonomii kraju Podstawą gospodarki Nigerii jest rolnictwo i przemysł wydobywczy. Głównymi uprawami żywieniowymi są: maniok, sorgo, proso, kukurydza, bataty i ryż. Uprawia się także palmę olejową, kakaowiec, orzeszki ziemne i bawełnę. Olej palmowy, kakao, bawełnę i kauczuk przeznacza się głównie na eksport. Najważniejszą rolę w gospodarce odgrywa przemysł wydobywczy, a zwłaszcza eksploatacja złóż ropy naftowej. Eksport ropy to główne żródło dochodu narodowego NIgerii. Wydobywa się tam równiez węgiel kamienny i cynę. Mimo rozwoju nowoczesnej gospodarki, nadal ludzie trudnią się prymitywnymi formami gospodarowania, np. koczowniczy chów zwierząt ,ub wypalanie sawanny pod uprawy. Nigeria nalezy do najlepiej rozwiniętych krajów Czarnej Afryki. Na jej terytorium znajduje się dużo niewykorzystanych jeszcze bogactw mineralnych.

  Demografia
  Główny artykuł: Demografia Nigerii

  Nigeria jest najbardziej zaludnionym krajem Afryki. Około jedna piąta mieszkańców Czarnego Lądu to obywatele nigeryjscy. Jednakże 25% Nigeryjczyków to mieszkańcy miast, a zaledwie 24 miasta przekroczyły populację 100 000 ludzi. Różnorodność zwyczajów, języków i tradycji między 250 grupami etnicznymi Nigerii daje bogate urozmaicenie.

  Dominującą grupą etniczną na północy (2/3 kraju) to Hausa i Fulanie (głównie muzułmanie). Inne główne grupy etniczne na północy to Nupe, Tiv, i Kanuri.

  Jorubowie dominują na południowym zachodzie. Połowa z nich to chrześcijanie, jedna czwarta to muzułmanie, czasami głęboko wierzący, a nawet fanatyczni. Chrześcijańska grupa Ibo jest największą grupą etniczną na południowym wschodzie. I w tej grupie panuje rozłam. Dominują tam katolicy, ale anglikanie, zielonoświątkowcy i ewangelicy również zajmują silną pozycję. Efikowie, Ibibio/Annang, i Ijaw (czwarta co do wielkości grupa etniczna) stanowią kolejny segment tej mozaiki kulturowej. Ludzie z innych grup porozumiewają się po angielsku, znając jednocześnie jeden lub dwa języki nigeryjskie. Hausa, Joruba i Ibo są najbardziej rozpowszechnionymi językami w Nigerii. Nigeria charakteryzuje się jednym z najwyzszych współczynników przyrostu naturalnego w Afryce zachodniej wynoszącym 32 promile.


  źródło: www.wikipedia.pl